top of page
  • Writer's pictureLisett Kruusimäe

Viimase hetke kingiideed & mis mind kõik jõulude juures häirib

On jõulukuu 15nes päev, istun kodukontoris, tööd nagu otseselt tegema täna miskipärast ei kipu, söön krõpsu, joon oma hommikusmuutit kõrvale (ohhh nii tervislik, ma tean, mis teha) ja skrollin Instagrammis - iga teine postitus on millegi promo, nagu ikka, & enamus viimase hetke jõulukingi ideed mida KOHE PEAB OSTMA. Kõik asjad mida sul ja su sõpradel kindlasti vaja on, kas ikka on..


Just eile mõtlesin, et peaksin instasse postitama oma viimaste alles jäänud kalendrite teadaande, kuid siis jäid mulle ette 2 jõulupostitust slow.ee & Getxeli blogidest, tänu millele veeres ühe pisukese reklaam postituse idee hoopis oma mõtted pikemaks postituseks vormida.


Natukene neist snitti võttes ja rohkelt oma ideid peale valades:


*PS! Mu perekond ja lähedasemad: palun ärge imestage kui te peale selle lugemist nüüd teate mis ma teile kingin.


1. Anneta

Aga tee seda teadlikult. Leia organisatsioon, mis sinu või su sugulase/sõbra hingega räägib. Näiteks meie pereliige lahkus alles hiljuti vähiga võitluse tagajärjel, ning annetus Eesti Vähiliidule tähendaks kogu meie perele meeletult, või kui su sõber on tulihingeline inimõiguste eest võitleja, siis anneta tema eest Inimõiguste Keskusele, kui ta armastab loomi siis viige koos varjupaigale vajalikku või kui keegi läheks minu eest verd annetama, siis ma oleks väga väga tänulik, sest ma nii tahaks, aga kahjuks ei saa seda ise teha.


Julgen teha ka üleskutse oma perega hoopis teha ühised kogumistalgud, keerake kõik oma kapid pahupidi, vahetage riideid omavahel, las see ollagi teie jõulukingitus üksteisele ning seejärel koguge kokku korralikud ja kasutuskõlblikud riided, mis teile enam rõõmu ei too ning leidke mõni kodutuid inimesi abistav MTÜ kuhu saaksite kõik oma riided annetada.

*Siin kohal lisan ka disclaimeri ja soovitan kõigile vaadata Laseri uudistenupukest Uuskasutuskeskus pole kirik, kus oma tarbimispatud andeks saab


2. Kingi elamus

Kiire elutempo juures leia lihtsalt aega oma lähedastega kokku saada. Mine oma vanaemaga hoopis metsa jalutama või vii oma ema või südamesõbranna Birgiti juurde Naturaalse Naise sessioonile.


Kui otsast peale ise kokata ei viitsi siis toetage kohalikku restorane ja kohvikuid - telli toit koju, kata laud ja loo ise oma kaaslasele restorani kogemus!


3. Kingitus teiselt ringilt

Kaltsukatest ja uuskasutusest leiab niii head kraami! Ma leidsin Basaari äpist eelmine kuu ühe

kampsuni, mis sobib lihtsalt nii ideaalselt ühele mu külmavaresest sõbrannale. Oma raamatuvoomlejast sõbrannale jõuab kingikotti üks raamat minu enda riiulist, mis mul juba läbi loetud on, kuid mis toob talle veel ilmatuma elamuse.


Ja tähistamaks, kui lahedat kraami veel uuskasutusest leiab, avame me homme Meriliniga oma pisukese Koogikahvli lehe kust jõuad veel jõuludeks teiseringi lauanõusid skoorida ilma, et ise peaksid kodust väljagi minema!


4. Ise tehtud, hästi tehtud

Ma olen juba mitu aastat oma perekonna naisi hellitanud enda tehtud kehakoorijaga - selleks on vaja ainult:

1. kasutatud kohvipuru (mis muidu läheks prügikasti või komposti, kuivata see ära ja kogu aasta läbi eraldi karpi)

2. meelepärast õli (mina olen kasutanud kookosõli)

+ soovi korral meelepäraseid eeterlikke õlisid ja mett.


Sellel aastal avastasin vahariide imelised omadused ja selle isetegemise lihtsuse ja rõõmu, sul läheb vaja ainult:

1. vana voodipesu

2. Eesti mesinikelt mesilasvaha

3. jojobaõli (et riie pehmem ja paindlikum jääks)


Veel ideid isetegemiseks: tulips_and_a_toolbox


5. Osta eetilist ja kohalikku toodangut

Kui kuidagi ikka ilma kingituseta ei saa siis, tulenedes minu looduslikest ja pakendivabadest elustiilipüüdlustest, mõned minu lemmikud kohad millesse investeerida:


Piilu esmalt Elamisekerguse lehele, vean kihla, et saad suures osas asju, mis sul üldse võib vaja minna, just tänu sellele lehele üks haaval looduslikuma vastu välja vahetada.


Kui ise päris põhjalikku uurimistööd enne brändi ostmist teha ei viitsi siis slow.ee teeb seda sinu eest - nende tootevalik on suur ja lai ja ilmselt tundival kingitegemise vajadusel leiad igale südamekaaslasele sealt midagi.


Kui kodust veel välja julged minna, soovitan Ilma poodi piiluda, tavalise poe shokolaadi asemel on neil meeletult suur valik erinevaid imehäid komme ja shokolaadidesse kastetud pähkleid mida saad oma pakenditesse pista!


Miks osta ei tea kus valmistatud vitamiine, mis tulevad ei tea kust ja on enamjaolt ükshaaval eraldi pakendatud? Iidse taimetarkusega aitab Ecosh & nende pakendeid saab ka Tallinnas Loodusraviapteek Biothekasse tagasi viia! Ideaalne!


Igasugu jama täis pesupulbrid ja loputajad võib välja vahetada looduslikuma vastu koos BioVeganFamilyga.


Hügieeni tarbeid, mis on head sulle ja loodusele saad näiteks Kokosest, peiks kasutab juba väga pikalt just nende deodekaid ja ma avastasin hiljuti nende tahkete shampoonide võlu. & Nurmest saab lihtsalt imeliste lõhnadega tooteid!


Jalatsid saab uuendatud Kirashoes lehelt. Mu saapad andsid hiljuti otsad ja uued saapad on mul just Kira omad.


Nii meestele kui naistele keha- ja loodussõbralikku pesu, retuuse ja särke saab Donalabelst! Mul on juba päris mitu paari neid ja ma põhimõtteliselt lihtsalt keeldun muud pesu kandmast!


Ainulaadsed käsitsi valmistatud märkmikud & vihikud, mis on valmistatud taaskasutatud raamatutest leiad TYPAstationery Esty poest.


Patuselt lisan siia ka reklaamiminutid: mul on viimased 5 taaskasutatud paberile prinditud suurt kalendrit alles. Kes soovib kaks ühes, kunsti ja ajaraamatut, enda seinale või kingikotti, kirjutage mulle.


6. Kingi teadlikult või kingi edasi


Õhhh kas ta just ütles seda? Jep. Kingi edasi.

Vahel tehakse kinke rohkem endale kui päriselt sellele inimesele kellele kink päriselt suunatud on. Kui saadud kingitus sulle rõõmu ei too ,siis ära tunne ennast absoluutselt halvasti kui selle edasi kingid, või lausa maha müüd.


Kinke tehes mõtle ikka sellele inimesele kellele kink jõuab! Kui sul ei ole head ideed, siis ära kingi midagi!


Mina teen aasta läbi nimekirja: kui aprilli kuus sõbranna mainis, et tema meelest on see üks Awstuffi särk maailma kõige naljakam üldse ja ta on seda juba tükk aega tahtnud aga see on kogu aeg välja müüdud, siis läks see märge kohe mu täpimärkmiku õigele leheküljele ja mis te arvate mis ta oma jõulukotist leidis? Selle sama Awstuffi särgi, mida ta tegelikult juba mitu aastat tahtnud oli!


7. Küünlad

Küünlad on toredad. Ärge saage valesti aru. Küsige peikalt, meil põleb koguaeg kodus küünal.


Aga ma ei osta enam ühtegi küünalt mille sisus ja päritolus ma päris kindel ei ole. Nafta kõrvalproduktidest tehtud parafiini põlemise käigus vabanevad kemikaalid on samaväärsed diiselauto heitgaasidega, miks sa peaks neid oma tuppa vabatahtlikult tooma? Vali sojavahast või mesilasvahast ja pakendivabad küünlad ning kasuta neid topsikuid ja klaase, mis sul juba koju kogunenud on või leia mõni meelepärane taaskasutuskeskustest.


Küünlaid saate, toetades eestimaist, soetada Vahavalgusest & Robinimesilast.


8. Kuusk

Kumb on jätkusuutlikum, kas plastikust kuusepuu, mida aastakümneid kasutad, või tuua iga aasta metsast beebipuu tuppa?


Jätkusuutlikuim variant on ilmselt ehtida ära hoopis oma kodutaimed või äärmisel juhul tuua tuppa hoopis mõne vanema ja suurema puu paar oksa?


Eelmises kodus ei olnud mul samuti aastaid kuusepuud, too kord lihtsalt laiskusest. Nüüd on see juba teadlikum valik, seega olen jätkanud sama traditsiooni ning ehtisin ära hoopis meie Monstera Deliciosa.


9. Jõulukaunistused

Meile kõigile meeldivad jõulukaunistused. I GET IT. Nii nummikad ja värvilised ja...


Need sinised pallikesed sain ma Uuskasutuskeskusest 2.5€ eest - orginaalpakis, Stockmanni hinnasildiga. Need on nüüd ümber meie kodu erinevate lillede peal kasutuses.

Mul on 1 valguskett, mis mu eelmises toas u 5 aastat mööda kardinapuud jooksis ja nüüd meie elutoa riiulil ilutseb. Ja lisaks soetasin 5 imearmsat Makrameenipsteri tehtud jõulutähekest, mis on minu pärandus meie pere naiste igavestesse jõulukollektsioonidesse.


Lisaks on mul üks punane laualina (ainukene laualina üldse mu kodus) mis ka vahel jõuludeajal lauale jõuab, kui ma ei unusta. Ja mul on üks punane Ellusallide Mulgi sõba, millega saab ka jõuluajal tiba punast tuppa tuua, ülejäänud aasta hoian teda diivani äärel pigem must pool ülesse.


Ahh ja kes mind instas jälgib, siis ilmselt nägi ka, et ma tegin endale apelsiinilõikudest keti, see muideks kestab sul aastaid, apelsiinid tõmbuvad ainult tiba tumedamaks.


KÕIK. Need on kõik otsesed "jõulukaunistused" mis mul on.


10. Kingipakid

Okei, see on mu meelest üks selline asi, millest väga ei räägita. Enamus kingipakid ostetakse ühekordseks kasutamiseks, eriti jõulupakid. WHAT. I know.


Ostad - paned kingituse sisse - kingid ära - võtad kingi välja - paned prügikasti - kogu paki eluiga.


Miks. Mul on kodus aastaid olnud sahtel, kuhu kogun kõik võimalikud pakendid, mida on võimalik uuesti kasutada - kingipakendid, pakisaatmisepakendid - kõik jõuavad ühe sahtlisse ja kui mul on vaja aasta jooksul midagi kinkida või kellelegi saata, siis leian sealt sahtlist kõik vajaliku.


Ülemisel pildil on need sinised kuulikesed ka tegelikult just vanade kingipakendite paeladega Monstera peale asetatud!


Vahepeal võib neid pakendeid päris palju kogneda ja õnneks on Pakendikeskus see aasta teinud sellise mega armsa üleskutse nagu Kingikott Uuele Ringile - kui sul on kodus liiga palju pakke kogunenud, palun vii need sinna.


Kui sa oled eriti crafty siis avasta Furoshiki kingipakkimise viise ja kasuta selleks ära juba oma kodus olevad vanad kangaülejäägid, või mine tuula ema või vanaema kappides - sellised kingipakkerätid saategi näiteks oma perekeskis ringlusesse jätta ja iga aasta just nende sisse kingid uuesti pakkida.


Oehhh, ma ei ole varem nii pikka postitust teinudki. Loodan, et saite siit mõndasid ideid.

Kui teema kõnetab siis lisan siia veel mõned postitused mida lugeda:

  • Slow blogis on kaks väärt artikklit siin

  • ja siin.

  • Ning mulle inspiratsiooni endnud Getxeli blogi artikli leiate siit.


Kui võimalus, siis veetke pühade aega omale kallite inimestega, ärge stressake liiga palju ja olge muhedad.


Päikest

Lisett

228 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page