top of page
 • Writer's pictureLisett Kruusimäe

Millest kujuneb fotograafi hind?

*See postitus avaldus esmalt 2020 aasta augustis aga on sellest peale saanud endale uue kuue.

**See on postitus, mis saab pidevalt täiendust, kui kuulen või näen mõnda head punkti, mis siit veel varasemalt puudu on olnud!


Olen viimasel ajal paljude kutsekaaslastega arutanud, et kuidas on ikka veel võimalik, et ei taheta mõista, et fotograafi töö on nagu iga teinegi töö, osalt vaid loovam.


Fotograafia ei ole lihtsalt nupu vajutamine.


Number üks on fotograafi oskused ise. Kõik need tunnid, nädalad, kuud ja aastad, mis on kulunud, et fotograaf oleks selles kohas, kus ta praegu on - õppinud, end täiendanud ja jätkuvalt neid teamisi värskendanud.


Lisaks sellele tuleb fotograafi hinna kujunemisel arvestada, et sinna sisse kuulub:


Tehnika!

 • Tehnikapark ⤀ kaamerad (4799€ + 1289€), objektiivid (2149€ + 3499€ + ...) , valgus (247€ + ...) , mälukaardid (439€ + 403€ ja korruta need kahega või kolmega, sest tagavara peab ka olema) , statiivid ( u. 400€) ja muud tarvikud.

 • Lisa mälu ehk kõvakettad ⤀ sest failimahud lähevad ikka väga suureks (u 500€ aastas, olenevalt kui palju fotograafil tööd on).

 • Arvuti ja telefon ⤀ arvuti, mis jooksutaks välja kõik programmid, telefon millega end turundada ning sellega seotud kulud + simkaardi ja interneti kuutasu.

 • Töötlustarkvara (u. 10 kuni 60€ kuus).

 • Piltide saatmiseks vajaliku pilveteenuse maksumus.

 • Veebilehe kulud ⤀ veebimajutuse ja veebiaadressi hind (u 200 € aastas, oleneb paketist)

Ja aeg ajalt kogu tehnika tehnikapargi uuendamine....


Aeg!

 • Ettevalmistus ja suhtlus kliendiga ⤀ kliendi soovide mõistmine ning kokkulepped. Jooksev suhtlus, et lõpptulemus oleks kliendi nägu, hiljem ka tagasiside.

 • Piltide tegemisele kuluv aeg, aga ka ettevalmistus sessiooniks.

 • Piltide töötlemisele kuluv aeg ⤀ valiku tegemine, töötlemine ja vormistamine + vajadusel igal pildil eraldi toote värvide korrigeerimine (eriti kui arvesse võtta tootepilte, tuleb tihti ette, et on vaja värve muuta jne).


Lisaks!

 • Kontori ja stuudio rent ⤀ vahet ei ole kas fotograaf rendib kontorit või töötab kodukontorist, on siiski sellega seotud teatud kulud. Lisaks kui fotograaf kasutab rendistuudioid lisandub sellele 30-50€ tunnis.

 • Rekvisiidid.

 • Transport ja selle kulu.

 • Turundus & reklaam.

 • Kindlustus.

 • Maksud ja kogu raamatupidamidamine.

 • Pidev enesetäiendamine, workshopid jms.Kuna fotograafid on enamjaolt eraettevõtjad, siis kogu sellele komplektile kulunud orgunnimise aeg, mis ei lähe just fotograafi aja alla aga läheb firma omaniku aja alla.


Fotograaf peab samamoodi endale palka maksma nagu iga tööandja oma töötajale, lisaks soetama ning korras hoidma oma tehnika, mille alla kuuluvad nii kaamera ja objektiivid kui ka piltide töötlemiseks ning reklaami jaoks kasutatavad masinad. 


Odavalt saab samuti fotograafi, ja isegi tasuta, kuid siinkohal saate enda käest küsida, kuidas ja mille arvelt see tasuta fotograaf oma tööd teeb.


Kvaliteet maksab igas aspektis meie elus, ka fotograafias. 


Kajastus ei ole fotograafi töö eest õige tasu!


Põhimõtteliselt on see sama, kui eeldada, et juuksur, torujüri, arst, kokk, elektrik, maaler, maakler või raamatupidaja teeksid oma tööd tasuta.


Tihti kuuleb ka ütlust: "Nii vinge pilt! Mis kaamerat sa kasutad?", mis on sama hea kui küsida kokalt: "Nii hea toit! Mis panni sa kasutad?"


 


Kuidas siis seda õiget fotograafi valida?


Väga lihtne. Vali fotograaf alati stiili järgi!


Ära kirjuta kunagi ühelegi fotograafile, et "Tere. Tuleksin teie juurde pildistama. Tahaksin selliseid pilte nagu /ükskõik mis teise fotograafi nimi/ aga te olete lihtsalt odavam." Ütlen sulle kohe ära, et kui see fotograaf selle töö vastu võtab, on tal ilmselt hetkel kriitiliselt vähe tööd ja ta ei tule sellele sessioonile absull mitte rõõmsalt. Pigem kogu pisut ning mine just selle fotograafi juurde, kes sulle päriselt ka meeldib. Nii lihtne ongi.


 

Fotograafid on kunstnikud.

Kui olete oma lemmiku leidnud, siis usaldage teda.


That's all. Mic drop. Lisett is out.

Be kind!

Peace and love.

Veidi nalja samal teemal awstuffilt:

*** Fotograaf, kui lugedes tekkis sul mõni mõte, mis seal listis veel olla võiks, jäta see kommentaaridesse.


**** Siin postituses välja toodud hinnad on väga ümmargused ja umbkaudsed! Iga fotograafi tehnikapark on erinevalt üles ehitatud just selle fotograafi vajadustele.

380 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page