top of page
  • Writer's pictureLisett Kruusimäe

Kuidas minimalistliku eluviisiga raha säästa?

Ma lükkan koguaeg edasi seda, et päriselt kirjutama hakata, sest tunnen pidevalt, et kes ma olen ikka, et sellest või teisest teemast rääkida. Samas mulle endale nii meeldib lugeda ja jälgida erinevate inimeste vaatepunkte jätkusuutlikusele ning teiste jäätmevabaduse poole püüdlevaid lugusid - ükski neist ei ole samasugune!


Ükski lugu ei ole sama, ükski teekond ei ole sama ning kuna iga inimene tunnetab maailma erinevalt, siis miks mitte teisi inspireerida ja samal ajal tükk enda lugu kirja panna?

Seega, tere tulemast kaasa kõndima minu püüdlustele minimalistlikule ning võimalikult jäätmevabale elule. Absoluutselt ja täielikult ebatäiuslikult.


 

Paljud ütlevad, et seesugune elustiil on kallis. Ma ei ole seda kunagi mõistnud, seega ma olen siin mõelnud, et mis on asjad, millele mul vanasti raha kulus ja enam ei kulu. Sellest ajendunult sai esimese postituse nimeks küll "Kuidas minimalistliku eluviisiga raha säästa?" kuid tegelikult ei räägi ma siin üldsegi rahasummadest, vaid jagan nippe ja soovitusi millele mõelda. Valmis sain sellise nimekirja, mis asjade pealt enda elustiiliga lihtsasti raha kokku hoian:


Taaskasutatav veepudel

Ma ei osta plastpudelites vett, ega klaaspudelites. Ma ei osta vett*. Poest. Sest Eestis on kraanivesi vägagi joodav. Minu armsaks saanud veepudel jõudis minuni täiesti suvaliselt ühel Noblessneris toimunud laadalt ning sellest ajast saadik on ta minuga igale poole kaasa reisinud.


Faktid, mida ma varem ei teadnud:⁠

💧 40% pudeliveest on tegelikult kraanivesi, filtreeritud ja pudelisse pandud
⁠

💧 3 liitrit vett kulub selleks, et teha üks üheliitrine joogipudel⁠

💧 1/5 pudelitest jõuab taaskasutusse ja ülejäänud jõuavad loodusesse⁠


* Hästi läbipaistvad olles on erandiks tuumapohmelliga pudel Borjomi... andestatav ma usun ✌🏻⁠⁠


Ühekordsed pabersalvakad

Köögirätikud

Köögis kasutatavad ühekordsed pabersalvakad on üks suurimaid skämme 🤷🏻‍♀️ Ma kasutan kodus lihtsalt tavalisi rätikuid ning väiksemateks tükkideks lõigatuid vanu rätikuid, mis on siis pm nagu salvakate eest. Rätikud või rätikutükid pesen kas kohe ära või jätan kuivama ja viskan pesumasinasse.


Kui peikaga kokku kolides tegime valiku enam mitte ühekordseid paberrätikuid osta, siis ikka ise ka alguses veits põdesin, et ot nagu ei olegi ühtegi? Aga kuna peiksil ennist üksi elades oli 3 rulli alles jäänud, siis otsustasime neid mitte laiali jagada, vaid need kapi peale korvi panna ja kui vaja on, siis on nad ikka olemas. Nii on nagu kindel olla, kuid samas on nad silma alt ära ja käsi ei hakka kohe selle poole sirutama.


Me nüüd oleme üle poole aasta seda elu elanud ja nendest rullidest on kasutust leidnud ainult üks, ning seda peiksi auto paranduste jaoks.


Taskurätikud

Ninanuuskamise salvakad on teine skämm 🤦🏻‍♀️ Ostad lihtsalt paberit, et see peale 1 kasutust prügikasti visata.


Olen terve elu oma isa imelikult vaadanud, sest ta kasutas alati taskurätikuid, aga nüüd ma lõpuks mõistan teda. Okei. Ma tean, et mõnele lihtsalt ei meeldi, et see “must” taskurätik uuesti näo lähedale panna, aga on isegi selline asi välja mõeldud nagu Lasttissue VÕI ausalt öeldes, võite ka lihtsalt osta* mitu mitu taskurätikut, ning peale nende kasutamist nad lihtsalt mustapesu hunnikusse visata - viimane on see mida mina teen 😊


* Ostmise asemel võid taskurätikuid küsida ka vanavanematelt või uurida mõndadelt käsitöösõpradelt, kas nad saaksid sulle need õmmelda - nii on võimalus, et saad mustrid ise valida. Minul on 5 taskurätikut ostetud FB Marketplacest, 2 tükki sain isalt ning 3 tükki õmbles emps mulle vanadest riide jääkidest, millest ühele heegeldas veel eriti uhke tikandi külge. 🙏🏻


Tahked seebid

Mul on üks ja sama tahke tükk palsamit olnud rohkem kui aasta aega. Ma ei tee nalja. Selle kinkis mulle mu tädi üks aasta jõuludeks ja kui mul teised palsamid otsa said, siis võtsingi selle. Otsisin ja leidsin pildi päevast kui need avasin, 28.märts 2020, täna on 2021 juuni ning tükk seda palsamit on mul endiselt alles, selle miniatuurse tükiga ei ole enam mugav pesta, aga see töötab endiselt. 🙈


Pakendivabaduse koha pealt: Olen ka avastanud, et tahked seebid püsivad tunduvalt kauem ja lõhnavad paremini kui kõik muud lahjendatud seebid, mida ma oma 25 aasta jooksul olen kasutanud. Muide kui sinu jaoks on tükiseebiga imelik pesta, siis põhimõtteliselt võid ka selle lihtsalt vanasse pudelisse ära lahjendada. ✌🏻 Aga pakendivabaduse seisukohast räägin mõnes teises postituses..


Tahkešampooni ning tahkepalsamiga on täpselt sama keiss mis "tavaliste" šampoonide ja palsamitega - igaüks ei sobi igaühele. Mainin seda ainult seetõttu, et olen kuulnud inimesi ütlemas, et neile tahked seebid ei sobi - kuid mitut vedelatšampooni /-palsamit proovisid enne, kui jõudsid selle juurde, mis sinu jaoks töötab?


Patsikummid

Ma tean. Ülisuvaline, aga kuula mind ära. Vanasti ma lihtsalt kaotasin neid ära, või ununesid need kuhugi taskusse ja ma ei teadnud kunagi kus need on, või tõmbasin neid lihtsalt katki ja ma ostsin neid koguaeg juurde... See on väike kulu, kuid siiski kulu.


Eelmise aasta suvel tegi mu armas nobenäpp Kerstin minu kleidi materjali ülejäägist mulle patsikummi, ning ma olen nüüd aasta aja jooksul kandnud religioosselt seda ühte patsikummi. See kas on mu peas, mu käe ümber või mu taskus. Ma ei tea kunagi kus see on (peiks naerab praegu, ma luban teile) ja ma otsin seda koguaeg taga, aga ta on alati minuga ja kuskil "hästi kindlas kohas" olemas.


Ma andsin hunnikus (no vähemalt 15 tükki leidsin!) vedrujuuksekumme oma sõbrantsile, sest tal on massiivselt palju juukseid ja tal lihtsalt kulub neid, ja see on täiesti okei! Ma lihtsalt ei näinud, et mul neid nii palju lähimatel aastatel kuluks. Ülejäänud juuksekummid (no neid on ka vähemalt 15 tükki) on meil kodus kausis ning neid kasutab enamjaolt peiks. Ja kui mu praegune patsikumm peaks katki minema või ära kaduma, siis ma ilmselt lasen Kerstinil endale mõnest kangaülejäägist lihtsalt uue teha. 😁


Viimane variant on ka käia tänavatel silmad lahti ning korjata üles teiste kaduma läinud patsikummid 🙈 Pistad tasku, pesed kodus ära ja saad patsikummi täitsa niisama ♻️


Suhtumine

Viimaseks tahan pajatada üleüldisest suhtumisest ostlemisse ja raha kulutamisse. 💰


Ma saan rääkida ainult enda kogemusest. Minu jaoks vanasti 3,6 eurot kohvikus kohvi kaasa võtmise eest maksta ei olnud midagi, kuid iga kallima asja peale kulutamine võttis mõtlema. Seega neid väiksemaid, ühekordseid kulutusi tuli pidevalt hunnikus..

↠ 5 kiirmoe brändi särki, mis maksavad kopikad ning olid peale esimest viit kasutuskorda koledad - ikka saab

↠ 1 kvaliteetsest materjalist särk, mille on korralikult kokku õmmelnud õmblejad, kes said selle eest ka elamisväärset palka - no ma ei tea


Kogu see elustiil mida ma viljeleda üritan, on kinni suhtumises - teadlikuid valikuid tehes on vähem hoopis rohkem.


Lihtsad asjad mida suhtumises muuta:

Valmista ja planeeri ette ↠ Kiire kohv siit ning kallis võileib sealt tekitab palju prügi ning samuti maksab palju. Planeeri oma käigud ette ning valmista termosesse kohv kaasa ja pane kodus võileib karbiga kotti.


Koosta soovinimekiri ↠ Kui ma tunnen, et mul on millestki puudu siis panen selle kirja. Kui ma kuu või kahe pärast sellest endiselt puudust tunnen siis ma mõtlen sellele uuesti ja siis mõtlen veidi aega veel. See kehtib nii riiete, mööbli kui ka kõige muu iga päeva olmeliste asjade kohta.


Tee rohkem kodus süüa ↠ Iga päev väljast toidu tellimine mitte ainult ei tekita ulmeliselt prügi, vaid on raske ka sinu rahakotile. Lisaks saad niimoodi valida mis tooraine su taldrikule täpselt jõuab. Muidugi vahel tuleb end hellitada ja mõni päev on kiire, kuid mõtlen siinkohal just igapäevast toidutellimist. 🥗


Mõtle, enne kui ostad ja ole uudishimulik ↠ Sul on kiirelt vaja uusi musti teksasid? Sul juba on viies paar ühelt kindlalt kiirmoe brändilt - need töötavad, aga 1 paar kestab keskmiselt pool aastat ning siis on su teksad teatud kohtadelt juba hõredaks kulunud? Võibolla oleks aeg uurida jätkusuutlike brändide teksa maailma? Või lihtsalt investeerida mõnda brändi, mis fokusseerib oma tootmise teksadele ning teeb neid lihtsalt nii hästi, et saad neid aastaid kanda.

Või hoopis ↠ Taaskasuta, korralda sõpradega riietevahetus või ostle oma kapis ↠ Kellegi vana on sinu uus. Leia midagi imelist taaskasutuspoodidest /-saitidelt, sõbra kapist või taasavasta midagi enda kapist mida sa kaua kandnud ei ole. Inimesed müüvad ja annavad ära põhimõtteliselt uusi asju 🤷🏻‍♀️ Minu lemmikud äpid näiteks on Basaar ning Olio.


Investeeri ↠ Paljud taaskasutatavad asjad nagu näiteks veepudel, toidukarp, mesilasvahastriie, termos jne võivad esimese korraga olla suurem väljaminek kuid mida aeg edasi, seda rohkem raha sa kokku hoiad, sest saad neid kauem kasutada.Sa ei saa teha kõike head, mida maailm vajab. Kuid maailm vajab kõike head, mida sa teha saad!

112 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page